Masáž alebo masírovanie je súčasť mechanoterapie; sústava hmatov, ktorými sa mechanicky dráždia periférne nervy, cievy a svaly. Cieľom je zvýšenie funkčnej zdatnosti, odstránenie únavy alebo liečenie.
Masáž predstavuje pôsobenie na telo a manipuláciu s telom pomocou tlakov , vykonáva sa ručne alebo pomocou mechanických pomôcok. Cieľové tkanivá môžu byť svaly, šľachy, väzy, koža, kĺby alebo iné spojivové tkanivá, ako aj lymfatické uzliny alebo orgány tráviaceho systému. Masáž môže byť aplikovaná rukami, prstami, lakťami, kolenami, predlaktím a chodidlami. Existuje viac ako sto rôznych známych masážnych techník.
Klasická masáž je najviac používaná pre širokú škálu liečebných účinkov a zároveň pre malú záťaž organizmu. Používa sa pri nej sústava hmatov, kedy nie je dôležité dodržiavať sled hmatov ako pri reflexnej masáži a masér sa môže viac zamerať na miesta, ktoré potrebujú najviac rozmasírovať. Pôsobením na mäkké časti tela masáž prináša hĺbkové uvoľnenie, odstraňuje únavu a preťaženosť, uvoľňuje svalové napätie, pozitívne pôsobí proti stresu. Výsledkom preto nie je len uvoľnenie a oddych, ale tiež posilnenie zdravia, psychická rovnováha a zvýšená odolnosť organizmu.
Klasická masáž je najúčinnejším prostriedkom pri liečbe a prevencii stuhnutých svalov v dôsledku jednostrannej záťaže určitých partií tela, predovšetkým svalov okolo chrbtice. Najčastejšie príznaky stuhnutých svalov okolo chrbtice bývajú bolesti hlavy, pískanie a šumenie v ušiach, závraty, tŕpnutie a vystreľovanie bolesti do horných a dolných končatín, do hrudníku atď. Najrizikovejšou skupinou bývajú ľudia, ktorí pri svojej práci jednostranne zaťažujú určitú partiu tela, napr.: sedavé zamestnanie za počítačom, vodiči, krajčírky atď. Jednoducho povedané, čím menej prirodzeného pohybu, tím viac problémov s chrbticou.
Klasická masáž by sa mala stať neoddeliteľnou súčasťou života každého človeka.